Vjerski propis u nadležnosti institucije ili pobožnost po ličnom izboru
Postanimo ljudstvo i karakter na kraju Ramazana!
Druzenja

Druzenja

Tribine i predavanja

Tribine i predavanja

Dova

Dova

Džennaza

Džennaza

Šerijatsko vjenčanje

Šerijatsko vjenčanje

Rodjenje djeteta – Akika
Tevhid

Tevhid

Mevlud

Mevlud

Hadždž

Hadždž

U KUR'ANU PISE:

“ALLAH POZIVA U KUCU MIRA I UKAZUJE NA PRAVI PUT ONOME KOME ON HOCE. ONE KOJI CINE DOBRA DJELA CEKA NAGRADA, I VISE OD TOGA! LICA NJIHOVA NECE TAMA I SJETA PREKRIVATI; ONI CE STANOVNICI DZENNETA BITI, U NJEMU CE VJECNO BORAVITI. A ONE KOJI CINE NEVALJALA DJELA CEKA KAZNA SRAZMJERNA ONOM STO SU POCINILI; NJIH CE POTISTENOST PREKRIVATI, NIKO IH OD ALLAHA NECE ZASTITITI, LICA CE IM BITI TAMNA KAO DA SU SE NA NJIH SPUSTILI DIJELOVI MRKLE NOCI; STANOVNICI VATRE CE ONI BITI, I U NJOJ CE VJECNO BORAVITI!” (JUNUS: 25, 26, I 27)

Predstavljanje IBEKO (prije BEKO) dzemata i organizacije cemo zapoceti sa konstutacijom da je prvi dzemat jos u Mekki uspostavio Allahov Poslanik Muhammed Alejhisselam, koji je djelovao u sjeni i cesto podaleko od ociju javnosti. Drugi dzemat je uspostavljen u Medini koji predstavlja pretecu svih kasnijih dzemata koji ce nastati. Ako povucemo paralelu u nacinu ustrojstva, organizacije, hijerarhije i aktivnosti naci cemo mnogo slicnosti sa nasim dzematima, ali takodjer i razlicitosti koje su uvjetovane jedinsvenom poslanickom harizmaticnom licnoscu. U vrijeme Poslanika Muhammed Alejhisselam, nisu postojali dzematski odbori na nacin na koji ih mi danas poznajemo. Danasnji dzemati imaju imama koji predstavlja nasljednika Allahovog Poslanika, dzemat koji bi mogli uporediti sa ashabima koji su obezbjedjivali neophodne uvjete za funkcionisanje dzemata (izgradnja dzamije, opremanje, odrzavanje, renoviranje, i slicno) na cijem celu se nalazi dzematski odbor.

Sjediste IBEKO dzemata i organizacije se nalazi u gradu Portland-u, u saveznoj americkoj drzavi Oregon, blizu usca rijeka Willamette i Columbia. IBEKO dzemat svojim aktivnostima i clanstvom pokriva i grad Vancouver koji se nalazi u saveznoj americkoj drzavi Washington i sa Portland-om ga dijeli most na rijeci Columbia. Prema posljednjim podacima o stanovnistvu iz 2014. godine, u Portland-u zivi oko 619,500 stanovnika, cineci Portland najvecim gradom u Oregonu, te trecim po naseljenosti u Pacific Northwest-u. Bosnjackih familija na podrucju Portland-a ima 300 do 400 ili blizu 3,500 osoba. A prema posljednjim podacima iz 2014. godine na podrucju Vancouver-a zivi oko 169,500 stanovnika od cega je oko 100 do 150 bosnjackih familija ili blizu 750 osoba. IBECO ima blizu 200 bosnjackih familija koje redovno izmiruju i placaju godisnju clanarinu.

Ne zna se tacno kad su prvi Bosnjaci dosli u Portland i Vancouver, mada se zna da je tokom 1900-ih godina dosta Bosnjaka radilo u rudnicima i na sjeci suma Montana-e, Washington-a, Idaho-a, i Oregon-a. Jedan od tih bosnjackih pionira je i rahmetli Sacir Ovcina, koji je doselio u Ameriku 1907. godine, a umro u Portland-u 1951. godine, i ukopan je na lokalnom Greenwood Hill groblju. Nakon agresije srbo-cetnickog agresora na Bosnu i Hercegovinu, na podrucje Portland-a i Vancouver-a dolazi val bosnjackih proganika – muhadzira, koji se tu nastanjuju, daleko od domovine. U tom valu prva grupa Bosnjackih familija dolaze pocetkom 1993. godine.

Kao posljedica naraslih potreba za organizovanjem Bosnjaka (njegovanje vjere, kulture, tradicije, kako kod djece tako i kod mladih i odraslih), te poprilicno brojno stasalu zajednicu Bosnjaka Portland-u i Vancouver-u, iskazana je zelja za osnivanjem institucije koja bi trebala da sacuva Bosnjake od potpunog otudjenja od nase nam Domovine Bosne i Hercegovine, vjere, tradicije i ostalog sto ide uz to, kao i da se iznadju nacini da se sacuvaju djeca i omladina od potpune asimilacije, i to one u negativnom smislu.

Ideju o formiranju dzemata i organizacije koja bi okupljala bosnjacki narod, nosila je vecina Bosnjaka i njihovih familija, ali su se uslovi za organizovan dzematski rad stekli tek pocetkom 2002. godine, kada je odrzana Osnivacka skupstina i kada je IBEKO dzemat i organizacija u Portland-u zvanicno pocela sa radom.

Inace, bosnjacki dzemat u Portland-u je jedan od mladjih (mozda sada i malo starijih) dzemata nastalih na podrucju Sjeverne Amerike, a kao dio Islamske zajednice Bosnjaka Sjeverne Amerike. Od samog pocetka rada Izvrsnog (prije Upravnog) odbora IBEKO pa sve do danas, bilo je trenutaka kada je moralo doci do odredjenih promjena u samom Izvrsnom odboru (IO), a sa ciljem pronalaska osoba koje bi iznijele teret pocetka rada dzemata i organizacije i njenog daljeg napredovanja. Od tada pa do danas fin broj nasih vrijednih i casnih ljudi je proslo kroz Izvrsni odbor. Kliknite ovdje da upoznate trenutacni IO IBEKO.

U periodu od zvanicnog osnivanja IBEKO dzemata i organizacije nije bilo nekih znacajnijih aktivnosti. Odrzavani su mevludi i tevhidi po kucama nasih Bosnjaka, Dzuma-namaz se klanjao po arapskim mesdzidima. Tako je bilo do 2003. godine, kada na podrucje Portland-a doseljava Jasmin Huskic koji biva angaziran da volonterski i ponekada part-time obavlja duznosti Imama IBEKO. Njegovim radom i aktivistima Izvrsnog odbora i manjeg broja clanova IBEKO prvo se iznajmljuju prostorije na Stark Street-u gdje se obavljaju odredjene aktivnosti kao sto su mektebska nastava, Dzume, Bajrami i prigodna druzenja bosnjackih familija. 2009. godine kupuje se objekat sa zemljom na SE Foster Rd, koji se malo renovira da se mogu nastaviti odrzavati odredjene aktivnosti. 2011. godine se krece u totalnu renovaciju IBEKO objekta da se obezbjede bolji uslovi za rad i aktivnosti. 1. Januar 2013. godine IBEKO uposljava Imama u punom radnom vremenu i to je Abdulah ef. Polovina. Sljedece godine, 2014. IBEKO dzemat i organizacija je domacin 19-ih po redu susreta Bosnjaka Sjeverne Amerike u cijem sklopu je uz prisustvo velikog broja gostiju Bosnjaka iz svih djelova Sjeverne Amerike i specijalnih gostiju iz Bosne i Hercegovine svecano otvorena IBEKO dzamija i bosnjacki centar.

IBEKO dzemat i organizacija je konstantno aktivan u zajednickim akcijama i aktivnostima IKNAB-a. Jedan je od aktivnijih i azurnijih dzemata ne samo tokom procesa reorganizacije nase krovne vjerske organizacije IKNAB, nego kontinurano po pitanju svega sto se desava na nivou ICNAB. IBEKO dzemat je aktivni clan IKNAB-a i redovno izmiruje clanarinu i ostale materijalne obaveze i akcije ICNAB-a, aktivno ucestvuje u radu dzemata u okviru Medzlisa 1 West.

U 2019. nas dzemat i organizaciju tj njezini clanovi su odlucili i izglasali novi Pravilnik organizacije a jedna od vecih promjena sa usvajanjem tog pravilnika je bila i promjena imena. Od sada nas dzemat i organizacija se zovu IBEKO (Islamska Bosnjacka Edukativno Kulturalna Organizacija), dakle dodat je naziv Islamska na prethodni naziv i umjesto BEKO skracena oznaka jeste IBEKO.

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.